Kungliga Vitterhetsakademin

Arbetande ledamöter­

Alla A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
  1. Allén, Sture
    Invald 1988-05-03 (405, Ff)
    Professor i språkvetenskaplig databehandling vid Göteborgs universitet.

  2. Ambjörn, Lena
    Invald 2015-05-05 (507, Ff)
    Professor i arabiska vid Lunds universitet.
    lena.ambjorn@mellost.lu.se
  3. Andersson, Bo
    Invald 2005-06-07 (472, Ff)
    Professor i tyska vid Uppsala universitet.
    bo.andersson@moderna.uu.se
  4. Andersson, Hans
    Invald 1992-02-04 (432, Ha)
    Professor i medeltidsarkeologi vid Lunds universitet.
    arkhann@me.com
  5. Andrén, Anders
    Invald 2004-12-07 (470, Ha)
    Professor i arkeologi vid Stockholms universitet.
    Akademiens vice preses 2014–2019 anders.andren@ark.su.se
  6. Aronsson, Peter
    Invald 2009-09-01 (490, Ha)
    Professor i historia vid Linnéuniversitet, rektor för Linnéuniversitet.
    peter.aronsson@lnu.se
  7. Arrhenius, Birgit
    Invald 1991-10-01 (430, Ha)
    Professor i arkeologi med laborativ analys vid Stockholms universitet.
    birgit.arrhenius@arklab.su.se
  8. Baudou, Evert
    Invald 1985-12-03 (390, Ha)
    Professor i arkeologi, särskilt nordeuropeisk, vid Umeå universitet.
    evert.baudou@telia.com
  9. Berglund, Lars
    Invald 2016-10-04 (512, Ha)
    Professor i musikvetenskap vid Uppsala universitet.
    lars.berglund@musik.uu.se
  10. Bergman, Brita
    Invald 2006-01-10 (476, Ff)
    Professor i teckenspråk vid Stockholms universitet.
    brita@ling.su.se
  11. Blomqvist, Jerker
    Invald 1991-01-08 (424, Ff)
    Professor i grekiska språket och litteraturen vid Lunds universitet.
    jerker.blomqvist@gmail.com
  12. Bodin, Per-Arne
    Invald 2006-03-07 (477, Ff)
    Professor för slaviska språk vid Stockholms universitet.
    pab@slav.su.se
    Hemsida
  13. Bring, Ove
    Invald 2003-12-02 (466, Ff)
    Professor i internationell rätt vid Stockholms universitet och Försvarshögskolan.
    ove.bring@outlook.com
  14. Bringéus, Nils-Arvid
    Invald 1971-11-02 (314, Ha)
    Professor i etnologi, särskilt europeisk, vid Lunds universitet.
    castor.bringeus@telia.com
  15. Brink, Stefan
    Invald 2009-05-05 (489, Ha)
    Professor i Scandinavian Studies vid University of Cambridge.
    sb2322@cam.ac.uk
  16. Brummer, Hans Henrik
    Invald 1989-02-07 (407, Ha)
    F.d. överintendent och chef för Nationalmuseum med Prins Eugens Waldemarsudde.
    Akademiens vice preses 2003–2007
    h.hb@telia.com
  17. Byrskog, Samuel
    Invald 2011-11-01 (497, Ff)
    Professor i Nya testamentets exegetik vid Lunds universitet.
    samuel.byrskog@teol.lu.se
  18. Cederlöf, Gunnel
    Invald 2017-03-07 (513, Ha)
    Professor i historia vid Linnéuniversitetet.
    gunnel.cederlof@lnu.se
  19. Cullhed, Anders
    Invald 2008-05-06 (485, Ff)
    Professor i litteraturvetenskap vid Stockholms universitet.
    Akademiens preses 2013–2019
    anders.cullhed@littvet.su.se
  20. Dahl, Östen
    Invald 1998-01-13 (445, Ff)
    Professor i allmän språkvetenskap vid Stockholms universitet.
    oesten@ling.su.se
  21. Ebbesson, Jonas
    Invald 2017-12-05 (516, Ha)
    Professor i miljörätt vid Stockholms universitet.
    jonas.ebbesson@juridicum.su.se
  22. Edlund, Lars-Erik
    Invald 2001-06-05 (458, Ff)
    Professor i nordiska språk vid Umeå universitet.
    Lars-Erik.Edlund@umu.se
  23. Ekroth, Gunnel
    Invald 2017-09-05 (514, Ha)
    Professor i Antikens kultur och samhällsliv vid Uppsala universitet.
    Gunnel.Ekroth@antiken.uu.se
  24. Elmevik, Lennart
    Invald 1994-02-01 (434, Ff)
    Professor i nordiska språk vid Uppsala universitet.
    Lennart.Elmevik@telia.com
  25. Engdahl, Elisabet
    Invald 2008-05-06 (486, Ff)
    Professor i svenska språket vid Göteborgs universitet.
    elisabet.engdahl@svenska.gu.se
  26. Engwall, Lars
    Invald 1991-01-08 (423, Ha)
    Professor i företagsekonomi vid Uppsala universitet.
    lars.engwall@fek.uu.se
  27. Engwall, Gunnel
    Invald 1998-03-03 (446, Ff)
    Professor i romanska språk, särskilt franska, vid Stockholms universitet.
    Akademiens preses 2006–2013
    gunnel.engwall@su.se
  28. Eriksson, Gunnar
    Invald 1980-11-04 (365, Ff)
    Professor i idé- och lärdomshistoria vid Uppsala universitet.

  29. Fazlhashemi, Mohammad
    Invald 2011-01-11 (495, Ff)
    Professor i islamisk teologi och filosofi vid Uppsala universitet.
    mohammad.fazlhashemi­@teol.uu.se
  30. Fur, Gunlög
    Invald 2014-11-04 (506, Ha)
    Professor i historia vid Linnéuniversitetet.
    gunlog.fur@lnu.se
  31. Gillgren, Peter
    Invald 2013-06-04 (501, Ha)
    Professor i konstvetenskap vid Stockholms universitet.
    Akademiens preses och historisk-antikvariska klassens ordförande
    peter.gillgren@arthistory.su.se
  32. Gräslund, Bo
    Invald 1988-05-03 (404, Ha)
    Professor i arkeologi vid Uppsala universitet.
    Bo.Graslund@arkeologi.uu.se
  33. Gullberg, Marianne
    Invald 2014-10-07 (505, Ff)
    Professor i psykolingvistik vid Lunds universitet.
    marianne.gullberg@ling.lu.se
  34. Gärdenfors, Peter
    Invald 1996-03-05 (440, Ff)
    Professor i kognitionsvetenskap vid Lunds universitet.
    Peter.Gardenfors@lucs.lu.se
  35. Hedström, Peter
    Invald 2014-05-06 (503, Ha)
    Professor i sociologi vid Linköpings universitet.
    peter.hedstrom@liu.se
  36. Helander, Karin
    Invald 2010-02-02 (492, Ha)
    Professor i teatervetenskap vid Stockholms universitet.
    Akademiens ständige sekreterare
    karin.helander­­@vitterhetsakademien.se
  37. Hellberg, Staffan
    Invald 2000-01-10 (451, Ff)
    Professor i nordiska språk vid Stockholms universitet.
    staffan.hellberg@su.se
  38. Hermerén, Göran
    Invald 1981-02-03 (369, Ff)
    Professor i medicinsk etik vid Lunds universitet.
    Goran.Hermeren@med.lu.se
  39. Hjärpe, Jan
    Invald 1984-10-02 (384, Ha)
    Professor i islamologi vid Lunds universitet.
    jan.hjarpe@ctr.lu.se
  40. Holmberg, Sören
    Invald 2002-10-01 (464, Ha)
    Professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.
    Soren.Holmberg@pol.gu.se
  41. Hættner Aurelius, Eva
    Invald 1999-03-02 (449, Ff)
    Professor i litteraturvetenskap vid Lunds universitet.
    Eva.Haettner_Aurelius­@litt.lu.se
  42. Janson, Tore
    Invald 1989-10-03 (410, Ff)
    Professor i afrikanska språk vid Göteborgs universitet.

  43. Jarlert, Anders
    Invald 2006-12-05 (482, Ha)
    Professor i kyrkohistoria vid Lunds universitet.
    anders.jarlert@teol.lu.se
  44. Jarrick, Arne
    Invald 2012-06-05 (498, Ha)
    Professor i historia vid Stockholms universitet.
    arne.jarrick@arklab.su.se
  45. Jeffner, Anders
    Invald 1984-11-06 (386, Ff)
    Professor i tros- och livsåskådningsvetenskap vid Uppsala universitet.
    Akademiens preses 2002–2006
    ajeffner@hotmail.com
  46. Johansson, Gunn
    Invald 1998-09-01 (447, Ff)
    Professor i arbetspsykologi vid Stockholms universitet.
    gj@psychology.su.se
  47. Jonsson, Kenneth
    Invald 2001-01-09 (455, Ha)
    Professor i numismatik och penninghistoria vid Stockholms universitet.
    kenneth.jonsson@ark.su.se
  48. Jänterä-Jareborg, Maarit
    Invald 2014-05-06 (504, Ff)
    Professor i internationell privat- och processrätt vid Uppsala universitet.
    maarit.jantera-jareborg@jur.uu.se
  49. Karlsson, Bengt G.
    Invald 2015-06-02 (508, Ha)
    Professor i socialantropologi vid Stockholms universitet.
    bengt.karlsson@socant.su.se
  50. Kronning, Hans
    Invald 2008-10-07 (488, Ff)
    Professor i romanska språk, särskilt franska, vid Uppsala universitet.
    Akademiens vice sekreterare hans.kronning@moderna.uu.se

  51. Kytö, Merja
    Invald 2006-06-07 (479, Ff)
    Professor i engelska språket vid Uppsala universitet.
    merja.kyto@engelska.uu.se
  52. Larsson, Lars
    Invald 1989-06-06 (408, Ha)
    Professor i arkeologi vid Lunds universitet.
    Lars.Larsson@ark.lu.se
  53. Larsson, Lars-Gunnar
    Invald 1989-03-07 (452, Ff)
    Professor i finsk-ugriska språk vid Uppsala universitet.
    larsson.larsgunnar@gmail.com
  54. Leander Touati, Anne-Marie
    Invald 2008-05-06 (484, Ha)
    Professor i antikens kultur och samhällsliv vid Lunds universitet.
    Anne-Marie.Leander_Touati­@klass.lu.se
  55. Lindberg, Bo
    Invald 2001-01-09 (456, Ff)
    Professor i idé- och lärdomshistoria vid Göteborgs universitet.
    Akademiens vice sekreterare 2014–2017
    bolindberg7@gmail.com
  56. Lindholm Öjmyr, Torun
    Invald 2012-06-05 (499, Ff)
    Professor i psykologi, särskilt socialpsykologi, vid Stockholms universitet.
    tlm@psychology.su.se
  57. Lindqvist, Svante
    Invald 2002-06-04 (463, Ha)
    Professor i teknikhistoria, ordenskansler vid Kungl. Maj:ts Orden, f.v. riksmarskalk, f.v. preses vid KVA, f.v. museichef vid Nobelmuseet
    svante.lindqvist@royalcourt.se
  58. Lodén, Torbjörn
    Invald 2002-01-08 (461, Ff)
    Professor i Kinas språk och kultur vid Stockholms universitet.
    luoduobi@gmail.com, Torbjorn.Loden@orient.su.se
  59. Löfgren, Orvar
    Invald 1995-01-10 (436, Ha)
    Professor i etnologi vid Lunds universitet.
    orvar.lofgren@kultur.lu.se
  60. Malm, Mats
    Invald 2012-12-04 (500, Ff)
    Professor i litteraturvetenskap vid Göteborgs universitet.
    mats.malm@lir.gu.se
  61. Marton, Ference
    Invald 1991-09-03 (429, Ha)
    Professor i pedagogik vid Göteborgs universitet.
    Ference.Marton@ped.gu.se
  62. Mettinger, Tryggve
    Invald 2000-06-06 (453, Ff)
    Professor i Gamla testamentets exegetik vid Lunds universitet.
    tryggve.mettinger@ctr.lu.se
  63. Myrdal, Janken
    Invald 2006-05-02 (478, Ha)
    Professor emeritus i agrarhistoria.
    janken.myrdal@ekohist.su.se
  64. Möller, Håkan
    Invald 2016-06-06 (511, Ff)
    Professor i litteraturvetenskap vid Göteborgs universitet.
    Akademiens vice preses och filosofisk-filologiska klassens ordförande
    hakan.moller@lir.gu.se
  65. Nilsson, Göran B.
    Invald 1990-12-04 (422, Ha)
    Professor inom tema Teknik och social förändring vid Linköpings universitet.
    goran.b.nilsson­@nilssonunionen.e.se
  66. Nilsson, Ingela
    Invald 2017-09-05 (515, Ff)
    Professor i grekiska, särskilt bysantinsk grekiska, vid Uppsala universitet.
    Ingela.Nilsson@lingfil.uu.se
  67. Nilsson, Sten Åke
    Invald 1987-09-01 (400, Ha)
    Professor i konstvetenskap vid Lunds universitet.
    Sten_Ake.Nilsson@arthist.lu.se
  68. Norberg, Erik
    Invald 1999-01-12 (448, Ha)
    F.d. riksarkivarie, fil.dr.
    Akademiens ständige sekreterare 2008—2013

    erik-norberg@telia.com

  69. Nylander, Carl
    Invald 1979-01-09 (355, Ha)
    Professor i klassisk och främre orientalisk arkeologi, f.d. föreståndare vid Svenska Institutet i Rom.
    eva.nylander@ub.lu.se
  70. Olsson, Ulf
    Invald 1994-02-01 (433, Ha)
    Professor i ekonomisk historia vid Handelshögskolan i Göteborg.
    ulfols141@gmail.com
  71. Palme, Joakim
    Invald 2009-11-03 (491, Ha)
    Professor i statskunskap vid Uppsala universitet, VD för Institutet för Framtidsstudier.
    joakim.palme@statsvet.uu.se
  72. Persson, Johannes
    Invald 2018-06-05 (518, Ff)
    Professor i teoretisk filosofi vid Lunds universitet.
    johannes.persson@fil.lu.se
  73. Persson, Torsten
    Invald 2011-10-04 (496, Ha)
    Professor i nationalekonomi vid Stockholms universitet.
    torsten.persson@iies.su.se
  74. Piltz, Anders
    Invald 2001-03-06 (457, Ff)
    Professor i latin vid Lunds universitet.
    Anders.Piltz@klass.lu.se
  75. Prawitz, Dag
    Invald 1987-06-02 (399, Ff)
    Professor i teoretisk filosofi vid Stockholms universitet.
    dag.prawitz@philosophy.su.se
  76. Price, Neil
    Invald 2020-11-03 (523, Ha)
    Professor i arkeologi vid Uppsala universitet.
    neil.price@arkeologi.uu.se
  77. Rabinowicz, Wlodek
    Invald 2006-10-03 (481, Ff)
    Professor i praktisk filosofi vid Lunds universitet.
    wlodek.rabinowicz@fil.lu.se
  78. Raudvere, Catharina
    Invald 2005-09-06 (473, Ha)
    Professor i religionshistoria vid Köpenhamns universitet.
    raudvere@hum.ku.dk
  79. Rosén, Staffan
    Invald 1994-10-04 (435, Ff)
    Vice ordenskansler tillika sekreterare vid Kungl. Maj:ts Orden, professor i Koreas språk och kultur vid Stockholms universitet.
    staffan.rosen@telia.com
  80. Roslund, Mats
    Invald 2013-06-04 (502, Ha)
    Professor i historisk arkeologi vid Lunds universitet.
    mats.roslund@ark.lu.se
  81. Ruin, Olof
    Invald 1990-02-06 (416, Ha)
    Innehavare av Lars Hiertas professur i statskunskap vid Stockholms universitet.
    olof.ruin@gmail.com
  82. Runefelt, Leif
    Invald 2018-12-04 (519, Ff)
    Professor i idéhistoria vid Södertörns högskola.
    leif.runefelt@sh.se
  83. Rydholm, Lena
    Invald 2019-05-07 (520, Ff)
    Professor i kinesiska vid Uppsala universitet.
    lena.rydholm@lingfil.uu.se
  84. Rynning, Elisabeth
    Invald 2015-11-03 (510, Ff)
    F.d. professor i medicinsk rätt vid Uppsala universitet, chefsjustitieombudsman.
    elisabeth.rynning­@bredband.net
  85. Rystedt, Eva
    Invald 2000-11-07 (454, Ha)
    Professor i antikens kultur och samhällsliv vid Lunds universitet.
    Eva.Rystedt@klass.lu.se
  86. Sahlin, Kerstin
    Invald 2006-10-03 (480, Ha)
    Professor i företagsekonomi, särskilt offentlig organisation, vid Uppsala universitet.
    kerstin.sahlin@fek.uu.se
  87. Sahlin, Nils-Eric
    Invald 2008-10-07 (487, Ff)
    Professor i medicinsk etik vid Lunds universitet, f.d. professor i teoretisk filosofi.
    nils-eric.sahlin@med.lu.se
  88. Sandström, Sven
    Invald 1986-03-04 (391, Ha)
    Professor i konstvetenskap vid Lunds universitet.
    sven.sandstrom@kultur.lu.se
  89. Sidén, Karin
    Invald 2015-11-03 (509, Ha)
    Överintendent Prins Eugens Waldemarsudde.
    k.siden@waldemarsudde.se
  90. Stenström, Thure
    Invald 1984-10-02 (385, Ff)
    Professor i litteraturvetenskap vid Uppsala universitet.
    Thure.Stenstrom@littvet.uu.se
  91. Strömholm, Stig
    Invald 1976-06-08 (338, Ff)
    Professor i civilrätt med internationell privaträtt, f.d. rektor för Uppsala universitet.
    Akademiens preses 1985–1993
    stromholmstig@gmail.com
  92. Svartvik, Jan
    Invald 1981-01-07 (367, Ff)
    Professor i engelska vid Lunds universitet.
    svartvikj@gmail.com
  93. Svedjedal, Johan
    Invald 2005-11-01 (474, Ff)
    Professor i litteraturvetenskap, särskilt litteratursociologi, vid Uppsala universitet.
    Johan.Svedjedal@littvet.uu.se
  94. Svensson, Birgitta
    Invald 2004-09-07 (469, Ha)
    Professor i etnologi, särskilt europeisk, vid Nordiska museet och Stockholms universitet.
    Akademiens ständige sekreterare 2013—2018
    birgitta.svensson@etnologi.su.se
  95. Söderberg, Johan
    Invald 2004-05-04 (468, Ha)
    Professor i ekonomisk historia vid Stockholms universitet.
    johan.soderberg@ekohist.su.se
  96. Söderbergh Widding, Astrid
    Invald 2007-09-04 (483, Ha)
    Professor i filmvetenskap vid Stockholms universitet.
    astrid.soderbergh.widding­@su.se
  97. Tallberg, Jonas
    Invald 2019-12-03 (521, Ha)
    Professor i statsvetenskap vid Stockholms universitet.
    jonas.tallberg@statsvet.su.se
  98. Teleman, Ulf
    Invald 1990-11-06 (421, Ff)
    Professor i svenska språket vid Lunds universitet.
    Ulf.Teleman@nordlund.lu.se
  99. Thelander, Mats
    Invald 1999-09-07 (450, Ff)
    Professor i svenska språket, särskilt nusvenska, vid Uppsala universitet.
    Mats.Thelander@nordiska.uu.se
  100. Thomson (Rossholm Lagerlöf), Margaretha
    Invald 2001-09-04 (459, Ha)
    Professor i konstvetenskap vid Stockholms universitet.
    rossholmlagerlof@gmail.com
  101. Thormählen, Marianne
    Invald 2005-11-01 (471, Ff)
    Professor i engelska vid Lunds universitet.
    marianne.thormahlen­@englund.lu.se
  102. Torstendahl, Rolf
    Invald 1986-11-04 (394, Ha)
    Professor i historia vid Uppsala universitet.
    Rolf.Torstendahl@hist.uu.se
  103. Törnquist-Plewa, Barbara
    Invald 2017-12-05 (517, Ff)
    Fil. dr i slaviska språk och professor i Öst- och Centraleuropastudier vid Lunds universitet.
    barbara.tornquist-plewa@slav.lu.se
  104. Vahlne, Bo
    Invald 1996-01-09 (439, Ha)
    Överintendent.
    bo.gosta.vahlne@gmail.com
  105. Widgren, Mats
    Invald 2002-03-05 (462, Ha)
    Professor i geografi, särskilt kulturgeografi, vid Stockholms universitet.
    mats.widgren@humangeo.su.se
  106. Vinge, Louise
    Invald 1985-10-01 (389, Ff)
    Professor i litteraturvetenskap vid Lunds universitet.
    Louise.Vinge@litt.lu.se
  107. Wåghäll Nivre, Elisabeth
    Invald 2020-11-03 (524, Ff)
    Professor i tyska, särskilt tyskspråkig litteratur, vid Stockholms universitet.
    Elisabeth.Waghall.Nivre­@tyska.su.se
  108. Västfjäll, Daniel
    Invald 2019-12-03 (522, Ff)
    Professor i kognitiv psykologi vid Linköpings universitet.
    daniel.vastfjall@liu.se
  109. Åberg, Rune
    Invald 1991-01-08 (425, Ff)
    Professor i sociologi vid Umeå universitet.
    rune.aberg@soc.umu.se
  110. Ågren, Maria
    Invald 2006-01-10 (475, Ha)
    Professor i historia vid Uppsala universitet.
    maria.agren@hist.uu.se
  111. Århem, Kaj
    Invald 2004-02-03 (467, Ha)
    Professor i socialantropologi vid Göteborgs universitet.
    kajarhem@yahoo.se
  112. Österberg, Eva
    Invald 1991-06-04 (427, Ha)
    Professor i historia vid Lunds universitet.
    Eva.Osterberg@hist.lu.se
Till startsidan
Instagram
Twitter
Facebook
Digitaltmuseum
My newsdesk

Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien

Telefon: 08-440 42 80

E-post: kansli@vitterhetsakademien.se


Besöks- och leveransadress:
Villagatan 3, 114 32 Stockholm


Integritetspolicy/GDPR

Postadress:
Kungl. Vitterhetsakademien
Box 5622
114 86 Stockholm


Fakturaadress:

Kungl. Vitterhetsakademien
Kund-Id:PDC 7237
FE595
105 69 Stockholm

 

Bankgiro: 535-3552


© KUNGL. VITTERHETSakademien