Kungl. Vitterhetsakademin

KontaKt

Telefon: 08-440 42 80
E-post: kansli@vitterhetsakademien.se

Besöks- och leveransadress:
Villagatan 3
114 32 Stockholm

Postadress:
Kungl. Vitterhetsakademien
Box 5622
114 86 Stockholm

Fakturaadress:
Kungl. Vitterhetsakademien
Kund-Id:PDC 7237
FE595
105 69 Stockholm

Bankgiro: 535-3552

Kungl. Vitterhetsakademiens medarbetare

Kontakt kulturfastigheter

Ulrika Mebus, fastighetschef
073-043 87 92
ulrika.mebus@vitterhetsakademien.se­

Borgs by
Daniel Blomberg Karlsson
, tillsynsperson
073-044 11 70
daniel.blomberg.karlsson@vitterhetsakademien.se

Rettigska huset
08-440 42 80
kansli@vitterhetsakademien.se

Skånelaholms slott
Irina Romanenko
, tillsynsperson
073-097 61 53, 070-664 14 75
irina.romanenko@vitterhetsakademien.se

Stensjö by
Hans Nilsson
, tillsynsperson
070-258 05 96
hans.nilsson@vitterhetsakademien.se

Stjernsunds slott
Elisabet Lagerström
, tillsynsperson
0583-100 04, 070-679 32 31
elisabet.lagerstrom@vitterhetsakademien.se

Vitterhetsakademiens bibliotek/ Riksantikvarieämbetet

Adress:
Storgatan 41
Box 24199
104 51 Stockholm

Telefon: 08-5191 83 80
E-post: biblioteket@raa.se
Bibliotekets hemsida 

vitterhetsakademiens kansli

Preses, professor
Peter Gillgren
preses@vitterhetsakademien.se
08-440 42 88


Ständig sekreterare, professor
Karin Helander
karin.helander@vitterhetsakademien.se 
08-440 42 81


Akademisekreterare, publikationsansvarig
Jenni Hjohlman
jenni.hjohlman@vitterhetsakademien.se
08-440 42 87


Redaktör, projektledare
Ulrika Gustafsson
ulrika.gustafsson@vitterhetsakademien.se
08-440 42 83

Intendent, webbansvarig
Staffan Eriand Isa
staffan.eriand.isa@vitterhetsakademien.se
08-440 42 89


Akademikamrer
Åse Johansson
ase.johansson@vitterhetsakademien.se
08-440 42 85


Information och internationella forskarutbyten
Kristina Lund
kristina.lund@vitterhetsakademien.se
08-440 42 86


Fastighetschef
Ulrika Mebus
ulrika.mebus@vitterhetsakademien.se­
073-043 87 92, 08-440 42 92

Ekonomiadministratör och konferenser
Marie Österlund
marie.osterlund@vitterhetsakademien.se
08-440 42 82


vitterhetsakademiens kulturfastigheter

Tillsynsperson, Borgs by
Daniel Blomberg Karlsson
daniel.blomberg.karlsson@vitterhetsakademien.se
073-044 11 70

Borgs by
Anneli Dahlström Karlsson
anneli.dahlstrom.karlsson@vitterhetsakademien.se


Tillsynsperson, Skånelaholms slott
Irina Romanenko
irina.romanenko@vitterhetsakademien.se
073-097 61 53

Tillsynsperson, Stensjö by
Hans Nilsson
hans.nilsson@vitterhetsakademien.se
073-650 37 38


Stensjö by
Mathias Börjesson
mathias.borjesson@vitterhetsakademien.se


Stensjö by
Frida Persson
frida.persson@vitterhetsakademien.se


Tillsynsperson, Stjernsunds slott
Elisabet Lagerström
elisabet.lagerstrom@vitterhetsakademien.se
070-679 32 31


Stjernsunds slott
Viktor Nordgren
viktor.nordgren@vitterhetsakademien.se


Till startsidan
Instagram
Twitter
Facebook
Digitaltmuseum
My newsdesk

Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien

Telefon: 08-440 42 80

E-post: kansli@vitterhetsakademien.se


Besöks- och leveransadress:
Villagatan 3, 114 32 Stockholm


Integritetspolicy/GDPR

Postadress:
Kungl. Vitterhetsakademien
Box 5622
114 86 Stockholm


Fakturaadress:

Kungl. Vitterhetsakademien
Kund-Id:PDC 7237
FE595
105 69 Stockholm

 

Bankgiro: 535-3552


© KUNGL. VITTERHETSakademien