Kungliga Vitterhetsakademin

Utländska ledamöter

  1. Balzamo, Elena
    Invald 2013-06-04 (287, Ff)
    Fil. dr i skandinavistik, forskare vid Swedish Collegium for Advanced Study, Uppsala.
    elena.balzamo@free.fr
  2. Battail, Jean-François
    Invald 1986-03-04 (240, Ff)
    Professor i de skandinaviska språken och litteraturerna vid Sorbonne, Paris.
    jfrancois.battail@gmail.com
  3. Bietak , Manfred
    Invald 1989-03-07 (248, Ha)
    Professor i egyptologi vid universitetet i Wien och chef för Österreichisches Archäologisches Institut i Kairo.
    manfred.bietak@univie.ac.at
  4. Bonsdorff, Jan von
    Invald 2007-10-02 (277, Ha)
    Professor i konstvetenskap vid Uppsala universitet.
    jan.von.bonsdorff @konstvet.uu.se
  5. Broglie, Gabriel de
    Invald 2008-12-02 (281, Ha)
    Chancelier de l’Institut de France, Paris, Frankrike.
    secretariat_chancelier@institut-de-france.fr
  6. Carnap-Bornheim, Claus von
    Invald 2016-09-06 (290, Ha)
    professor i arkeologi vid Christian Albrecht Universität i Kiel.
    claus.carnap@landesmuseen.sh
  7. Chubarian, Aleksandr Oganovich
    Invald 2013-06-04 (286, Ha)
    Professor och föreståndare för ryska vetenskapsakademiens institut för allmän historia.
  8. Colonna, Giovanni
    Invald 1998-03-03 (257, Ha)
    Professor i etruskologi och italiska antikviteter vid universitetet i Rom.
    colonnagiovanni@fastwebnet.it
  9. Dillmann, François-Xavier,
    Invald 1997-09-02 (263, Ff)
    Professor i forntida och medeltida skandinavisk historia och filologi vid Sorbonne.
    francois-xavier.dillmann @ephe.sorbonne.fr
  10. Føllesdal, Dagfinn
    Invald 1997-11-04 (264, Ff)
    Professor i filosofi vid universitetet i Oslo, Norge och vid Stanford University, USA.
    d.k.follesdal@ifikk.uio.no
  11. Hara, Minoru
    Invald 1990-11-06 (252, Ff)
    Professor i sanskrit och sanskritlitteratur vid universitetet i Tokyo.
  12. Herslund, Michael
    Invald 2013-10-01 (288, Ff)
    Professor vid Copenhagen Business School - Handelshøjskolan.
    mherslund@mail.dk
  13. Jones, Michael
    Invald 1999-11-02 (268, Ha)
    Professor i geografi vid Trondheims universitet (NTNU).
  14. Karageorghis, Vassos
    Invald 1975-11-04 (221, Ha)
    F.d. riksantikvarie, professor i arkeologi vid universitetet på Cypern.
  15. Karlsson, Fred
    Invald 2008-11-04 (280, Ff)
    Professor i allmän språkvetenskap vid Helsingfors universitet, Finland.
    fred.karlsson@helsinki.fi
  16. Klinge, Matti
    Invald 1996-01-09 (259, Ha)
    Professor i historia vid Helsingfors universitet.
    mklinge2@icloud.com
  17. Kristiansen, Kristian
    Invald 2000-01-10 (269, Ha)
    Professor i arkeologi vid Göteborgs universitet.
    k.kristiansen@archaeology.gu.se
  18. Lepenies, Wolf
    Invald 1990-05-08 (251, Ff)
    Professor i allmän sociologi vid Freie Universität Berlin, permanent fellow vid Wissenschaftskolleg zu Berlin.
    lepenies@wiko-berlin.de
  19. Matthiae, Paolo
    Invald 2001-10-02 (270, Ha)
    Professor i Främre Orientens arkeologi och konst vid Roms universitet, Italien.
  20. Meinander, Henrik Carl
    Invald 2020-05-05 (292, Ha)
    Professor i historia vid Helsingfors universitet.
    henrik.meinander@helsinki.fi
  21. Michalski, Sergiusz
    Invald 2005-02-01 (275, Ha)
    Professor i konsthistoria vid universitetet i Tübingen, Tyskland.
    sergiusz.michalski@uni-tuebingen.de
  22. Mulligan, Kevin
    Invald 2012-10-02 (285, Ff)
    Professor i filosofi vid Université de Genève.
    Kevin.Mulligan@unige.ch
  23. Nøjgaard, Morten
    Invald 1997-02-04 (262, Ff)
    Professor i romanska språk vid universitetet i Odense.
    mno@sdu.dk
  24. Paul, Fritz
    Invald 1988-02-02 (244, Ff)
    Professor i germansk, särskilt nordisk filologi vid universitetet i Göttingen, Tyskland.
    fpaul@gwdg.de
  25. Tomiya, Itaru
    Invald 2015-12-02 (289, Ff)
    Professor vid Institute for Research in Humanities vid Kyoto University.
    tomi@zinbun.kyoto-u.ac.jp
  26. Troy, Lana
    Invald 2006-06-07 (276, Ha)
    Professor i egyptologi vid Uppsala universitet.
    Lana.Troy@egyptologi.uu.se
  27. Vilinbahov, Georgy
    Invald 2011-10-04 (284, Ha)
    Professor vid St. Petersburgs Konstakademi och ställföreträdande chef för Eremitaget.
    vilinbahov@hermitage.ru
  28. Villstrand, Nils Erik
    Invald 2010-10-05 (283, Ha)
    Professor emeritus i nordisk historia vid Åbo Akademi.
    nils.villstrand@abo.fi
  29. Whitley, Richard
    Invald 2007-12-04 (278, Ha)
    Professor i organisationssociologi vid universitetet i Manchester, England.
    R.whitley@mbs.ac.uk
  30. Wilson, Sir David
    Invald 1981-09-01 (230, Ha)
    F.d. direktör för British Museum i London, f.d. professor vid universitetet i London.
    dmw@mcb.net
  31. Wrede, Johan
    Invald 2004-10-05 (273, Ff)
    Professor emeritus i svensk litteratur vid Helsingfors universitet, Finland.
    johanottowrede@gmail.com
  32. Zhang, Longxi
    Invald 2009-02-03 (282, Ff)
    Professor i jämförande litteratur och översättning vid City University of Hong Kong.
    ctlxzh@cityu.edu.hk
  33. Zink, Michel
    Invald 2017-01-10 (291, Ff)
    Professor i medeltida franska litteratur, Secrétaire perpétuel de l’Académie des Inscriptions et Belles-Lettres.
    michel.zink@college-de-france.fr
Till startsidan
Instagram
Twitter
Facebook
Digitaltmuseum
My newsdesk

Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien

Telefon: 08-440 42 80

E-post: kansli@vitterhetsakademien.se


Besöks- och leveransadress:
Villagatan 3, 114 32 Stockholm


Integritetspolicy/GDPR

Postadress:
Kungl. Vitterhetsakademien
Box 5622
114 86 Stockholm


Fakturaadress:

Kungl. Vitterhetsakademien
Kund-Id:PDC 7237
FE595
105 69 Stockholm

 

Bankgiro: 535-3552


© KUNGL. VITTERHETSakademien