Kungliga Vitterhetsakademin

Arbetande ledamöter­

Alla A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
  1. Baudou, Evert
    Invald 1985-12-03 (390, Ha)
    Professor i arkeologi, särskilt nordeuropeisk, vid Umeå universitet.
    evert.baudou@telia.com
  2. Berglund, Lars
    Invald 2016-10-04 (512, Ha)
    Professor i musikvetenskap vid Uppsala universitet.
    lars.berglund@musik.uu.se
  3. Bergman, Brita
    Invald 2006-01-10 (476, Ff)
    Professor i teckenspråk vid Stockholms universitet.
    brita@ling.su.se
  4. Blomqvist, Jerker
    Invald 1991-01-08 (424, Ff)
    Professor i grekiska språket och litteraturen vid Lunds universitet.
    jerker.blomqvist@gmail.com
  5. Bodin, Per-Arne
    Invald 2006-03-07 (477, Ff)
    Professor för slaviska språk vid Stockholms universitet.
    pab@slav.su.se
    Hemsida
  6. Bring, Ove
    Invald 2003-12-02 (466, Ff)
    Professor i internationell rätt vid Stockholms universitet och Försvarshögskolan.
    ove.bring@outlook.com
  7. Bringéus, Nils-Arvid
    Invald 1971-11-02 (314, Ha)
    Professor i etnologi, särskilt europeisk, vid Lunds universitet.
    castor.bringeus@telia.com
  8. Brink, Stefan
    Invald 2009-05-05 (489, Ha)
    Professor i Scandinavian Studies vid University of Cambridge.
    sb2322@cam.ac.uk
  9. Brummer, Hans Henrik
    Invald 1989-02-07 (407, Ha)
    F.d. överintendent och chef för Nationalmuseum med Prins Eugens Waldemarsudde.
    Akademiens vice preses 2003–2007
    h.hb@telia.com
  10. Byrskog, Samuel
    Invald 2011-11-01 (497, Ff)
    Professor i Nya testamentets exegetik vid Lunds universitet.
    samuel.byrskog@teol.lu.se
Till startsidan
Instagram
Twitter
Facebook
Digitaltmuseum
My newsdesk

Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien

Telefon: 08-440 42 80

E-post: kansli@vitterhetsakademien.se


Besöks- och leveransadress:
Villagatan 3, 114 32 Stockholm


Integritetspolicy/GDPR

Postadress:
Kungl. Vitterhetsakademien
Box 5622
114 86 Stockholm


Fakturaadress:

Kungl. Vitterhetsakademien
Kund-Id:PDC 7237
FE595
105 69 Stockholm

 

Bankgiro: 535-3552


© 2020 KUNGL. VITTERHETSakademien