Kungliga Vitterhetsakademin

Arbetande ledamöter

Alla A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
  1. Rabinowicz, Wlodek
    Invald 2006-10-03 (481, Ff)
    Professor i praktisk filosofi vid Lunds universitet.
    wlodek.rabinowicz@fil.lu.se
  2. Raudvere, Catharina
    Invald 2005-09-06 (473, Ha)
    Professor i religionshistoria vid Köpenhamns universitet.
    raudvere@hum.ku.dk
  3. Rosén, Staffan
    Invald 1994-10-04 (435, Ff)
    Vice ordenskansler tillika sekreterare vid Kungl. Maj:ts Orden, professor i Koreas språk och kultur vid Stockholms universitet.
    staffan.rosen@royalcourt.se
  4. Roslund, Mats
    Invald 2013-06-04 (502, Ha)
    Professor i historisk arkeologi vid Lunds universitet.
    mats.roslund@ark.lu.se
  5. Rossholm Lagerlöf, Margaretha
    Invald 2001-09-04 (459, Ha)
    Professor i konstvetenskap vid Stockholms universitet.
    rossholmlagerlof@gmail.com
  6. Ruin, Olof
    Invald 1990-02-06 (416, Ha)
    Innehavare av Lars Hiertas professur i statskunskap vid Stockholms universitet.
    olof.ruin@gmail.com
  7. Runefelt, Leif
    Invald 2018-12-04 (519, Ff)
    Professor i idéhistoria vid Södertörns högskola.
    leif.runefelt@sh.se
  8. Rydholm, Lena
    Invald 2019-05-07 (520, Ff)
    Professor i kinesiska vid Uppsala universitet.
    lena.rydholm@lingfil.uu.se
  9. Rynning, Elisabeth
    Invald 2015-11-03 (510, Ff)
    F.d. professor i medicinsk rätt vid Uppsala universitet, chefsjustitieombudsman.
    elisabeth.rynning @bredband.net
  10. Rystedt, Eva
    Invald 2000-11-07 (454, Ha)
    Professor i antikens kultur och samhällsliv vid Lunds universitet.
    Eva.Rystedt@klass.lu.se
Till startsidan
Instagram
Twitter
Facebook
Digitaltmuseum
My newsdesk

Kungliga Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien

Telefon: 08-440 42 80
Bankgiro: 535-3552

E-post:
kansli@vitterhetsakademien.se

Postadress:
Kungl. Vitterhetsakademien
Box 5622
114 86 Stockholm


Besöks- och leveransadress:
Villagatan 3, 114 32 Stockholm



Integritetspolicy/GDPR

© 2020 KUNGL. VITTERHETSakademien