Kungliga Vitterhetsakademin

Arbetande ledamöter­

Alla A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
  1. Ebbesson, Jonas
    Invald 2017-12-05 (516, Ha)
    Professor i miljörätt vid Stockholms universitet.
    jonas.ebbesson@juridicum.su.se
  2. Edlund, Lars-Erik
    Invald 2001-06-05 (458, Ff)
    Professor i nordiska språk vid Umeå universitet.
    Lars-Erik.Edlund@umu.se
  3. Ekroth, Gunnel
    Invald 2017-09-05 (514, Ha)
    Professor i Antikens kultur och samhällsliv vid Uppsala universitet.
    Gunnel.Ekroth@antiken.uu.se
  4. Elmevik, Lennart
    Invald 1994-02-01 (434, Ff)
    Professor i nordiska språk vid Uppsala universitet.
    Lennart.Elmevik@telia.com
  5. Engdahl, Elisabet
    Invald 2008-05-06 (486, Ff)
    Professor i svenska språket vid Göteborgs universitet.
    elisabet.engdahl@svenska.gu.se
  6. Engwall, Lars
    Invald 1991-01-08 (423, Ha)
    Professor i företagsekonomi vid Uppsala universitet.
    lars.engwall@fek.uu.se
  7. Engwall, Gunnel
    Invald 1998-03-03 (446, Ff)
    Professor i romanska språk, särskilt franska, vid Stockholms universitet.
    Akademiens preses 2006–2013
    gunnel.engwall@su.se
  8. Eriksson, Gunnar
    Invald 1980-11-04 (365, Ff)
    Professor i idé- och lärdomshistoria vid Uppsala universitet.

Till startsidan
Instagram
Twitter
Facebook
Digitaltmuseum
My newsdesk

Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien

Telefon: 08-440 42 80

E-post: kansli@vitterhetsakademien.se


Besöks- och leveransadress:
Villagatan 3, 114 32 Stockholm


Integritetspolicy/GDPR

Postadress:
Kungl. Vitterhetsakademien
Box 5622
114 86 Stockholm


Fakturaadress:

Kungl. Vitterhetsakademien
Kund-Id:PDC 7237
FE595
105 69 Stockholm

 

Bankgiro: 535-3552


© 2020 KUNGL. VITTERHETSakademien